blue-flower.jpg

ΘΕΜΑ:

Έγκριση σεμιναρίου εκπαιδευτικών, συντονιστών σχολικών περιβαλλοντικών ομάδων, μελών Π.Ο συνεργαζόμενων ΚΔΒΜΠΑ, μελών συντονιστικής επιτροπής, Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων και Υπευθύνων Π.Ε Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης που συμμετέχουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. :«Το σεισμικό τόξο που μας ???ενώνει», στη Ζάκυνθο, στις 21, 22 και 23 Ιουνίου 2013».

ΕΓΚΡΙΝΟΥΜΕ Την υλοποίηση σεμιναρίου το οποίο διοργανώνει το ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου, στα πλαίσια υλοποίησης της πράξης «Κέντρα Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία-Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για τους ενήλικες» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-Ε.Κ.Τ) και εθνικών πόρων και των υποχρεώσεών του ως συντονιστικού φορέα του Εθνικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ «Το σεισμικό τόξο που μας? ενώνει» με θέμα «Προσεγγίζοντας τους σεισμούς από επιστημονική και εκπαιδευτική σκοπιά».
Παρακαλούμε, κατεβάστε και διαβάστε προσεκτικά την έγκριση του σεμιναρίου

Κατεβάστε την έγκρισης

Καταχωρήθηκε στις 12/06/2013

ΘΕΜΑ:

«Αίτημα  έγκρισης σεμιναρίου εκπαιδευτικών, συντονιστών σχολικών περιβαλλοντικών ομάδων, μελών Π.Ο συνεργαζόμενων ΚΔΒΜΠΑ, μελών συντονιστικής επιτροπής, Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων και  Υπευθύνων Π.Ε Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης που συμμετέχουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. :«Το σεισμικό τόξο που μας ???ενώνει», στη Ζάκυνθο, στις 21, 22 και 23 Ιουνίου 2013».

Το ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου, στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ ?ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ EΝΗΛΙΚΕΣ» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΊΟΥ ΜΆΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ? Ε.Κ.Τ. ) και εθνικών πόρων    προγραμματίζει τη διοργάνωση σεμιναρίου, στα πλαίσια των υποχρεώσεών του ως συντονιστικού φορέα του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. :«Το σεισμικό τόξο που μας ???ενώνει», στις 21,22 και 23/6/2013, στη Ζάκυνθο με θέμα:«Προσεγγίζοντας τους σεισμούς από επιστημονική και εκπαιδευτική σκοπιά»

Κατεβάστε το Αίτημα έγκρισης

Καταχωρήθηκε στις 22/05/2013

ΘΕΜΑ:

Συνοπτικό βίντεο του σεμιναρίου: «Διαμορφώνοντας εκπαιδευτικό υλικό για τους σεισμούς με συμμετοχικές εκπαιδευτικές τεχνικές»

Στον πιο κάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε απόσπασμα (6 λεπτών) από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο σεμινάριο με θέμα: «Διαμορφώνοντας εκπαιδευτικό υλικό για τους σεισμούς με συμμετοχικές εκπαιδευτικές τεχνικές»

">Συνοπτικό βίντεο του σεμιναρίου

Καταχωρήθηκε στις 09/05/2011

Ζωντανή Μετάδοση Σεμιναρίου

Ακλουθώντας το σύνδεσμο που ακολουθεί, μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά μέρος του σεμιναρίου: «Διαμορφώνοντας εκπαιδευτικό υλικό για τους σεισμούς με συμμετοχικές εκπαιδευτικές τεχνικές» που οργανώνεται από το ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου στις 8, 9, 10/04/2011.

Καταχωρήθηκε στις 07/04/2011

1η Εργασία - Κατασκευή μακέτας για τη γεωλογική εξέλιξη της γης

Το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο "Το σεισμικό τόξο που μας ? ενώνει" σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας του , έχει ορίσει τις παρακάτω θεματικές ενότητες:
1) Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ:
(Γεωλογική εξέλιξη της γης, κίνηση λιθοσφαιρικών πλακών, ρήγματα κ.τ.λ.)
2) ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ:
α) Στο φυσικό περιβάλλον (Κατολισθήσεις, ρευστοποιήσεις, τσουνάμι κ.τ.λ.)
β) Στο ανθρωπογενές περιβάλλον (κτήρια, κατασκευές, πολιτισμός κ.τ.λ. )
3) ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ: πριν το σεισμό, κατά τη διάρκεια του σεισμού και μετά το σεισμό, ανάπτυξη εθελοντισμού για την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Για να γίνει δημιουργική η ενασχόληση των μαθητών με το φαινόμενο του σεισμού, σας προτείνουμε την υλοποίηση εργασιών - κατασκευών.
Η πρώτη εργασία - κατασκευή έχει ως θέμα τη γεωλογική εξέλιξη της γης. Οδηγίες βρίσκονται στο επισυναπτόμενο αρχείο.

Οδηγίες για την κατασκευή της μακέτας

Καταχωρήθηκε στις 30/11/2010
                                               Πηγή: ΚΠΕ Λιθακιάς

2η Εργασία - Κατασκευή μακέτας για tsounami

Η δεύτερη εργασία - κατασκευή έχει ως θέμα το tsounami. Οδηγίες βρίσκονται στο επισυναπτόμενο αρχείο.

Οδηγίες για την κατασκευή της μακέτας - tsounami

Καταχωρήθηκε στις 28/01/2011

Πηγή: ΚΠΕ Λιθακιάς